Goodwill Group

Goodwill Group

Ugye nem akarsz kommunizmust a cégedben?

2017. július 13. - Makó Gábor

Az alábbi történet – akár van valóságalapja, akár csak a legenda szülte – zseniálisan bemutatja, miért nem működik jól a cégekben a fix fizetés, vagy csak a ledolgozott órák után fizetendő óradíj.

pexels-photo-210990.jpeg

Lássuk a történetet:

Egy okos amerikai közgazdasági professzor soha nem buktatott meg egyetlen hallgatót sem, a közelmúltban azonban megbuktatott egy egész osztályt.

Miért? Azért, mert az osztály kitartott amellett, hogy az „Obama Care” szociális program nagyon is jól működik: végre nem lesznek szegények és gazdagok, mindenki egyenlő alapon fog élni és egyformán fogja érezni majd magát. (Az "Obama Care" program célja az USA egészségügyi rendszer mindenki által elérhetővé tétele és jobbá változtatása.)

A professzor azt mondta, OK, próbáljuk ki a tervet, és majd meglátjuk, kinek lesz igaza. Mától fogva az osztály tanulóinak osztályzatát csak összeadjuk, átlagoljuk, és ugyanazt az osztályzatot fogja kapni mindenki. A legjobb továbbra is az 5-ös, a legrosszabb az 1-es osztályzat lesz. Jó? Így majd meglátjuk, kinek lesz igaza a végén. Az osztályban mindenki beleegyezett.

Az első teszt után mindenki 4-est kapott. Persze azok, akik tudtak, mert sokat tanultak, reklamáltak, viszont akik kevesebbet tanultak és nem sokat tudtak, azok nagyon örültek az osztályzatnak.

A második teszt alkalmával a hallgatók, akik az első esetben keveset tanultak, még kevesebbet tanultak, és akik először sokat tanultak, úgy gondolták, hogy akkor ők minek igyekezzenek, és ők is kevesebbet tanultak. Így a második teszt eredménye már csak 2-es lett.

A harmadik teszt után mindenki elégedetlen volt, mert mindenki kevesebbet tanult, és mindegyik a másikakat okolta az alacsony eredményekért. Tehát senki nem volt megelégedve, és mindenki megbukott.

Ekkor a professzor azt mondta nekik, hogy a szocializmus ugyanilyen alapokon nyugszik, és éppen ezért nem is működik, meg kell buknia. Mert ha a jutalom elég nagy, a szorgalom is nagyobb, hogy valaki sikeres legyen. De ha egy kormány elveszi a jutalmat az igyekvőktől, hogy a lusta is jól járjon, senki nem fogja törni magát, ha ő szorgalma ellenére kevesebbet kap.

Itt van még 5 nagyon tanulságos mondat:

  1. Nem lehet a szegényeket sikeressé tenni azzal, hogy a gazdagabbakat kifosztod.
  2. Ha kapsz valamit, amiért neked nem kellett megdolgoznod, azért egész biztos valaki másnak kellett megdolgoznia.
  3. A kormány nem tud adni senkinek semmit addig, amíg azt valaki mástól el nem veszi először.
  4. Semmit nem tudsz megsokszorozni úgy, hogy először elosztod.
  5. Mikor a nép fele úgy gondolja, hogy nekik nem kell dolgozni, mert a másik fele úgyis eltartja, és mikor a másik fél rájön arra, hogy akármennyit dolgozik, a kormány a fizetésük felét azokra költi állandóan, akik nem csinálnak semmit, az a nemzet elindul a bukás felé.

blog1.jpeg

Hát az írás ennyi volt. Én hozzáteszem a saját tapasztalatomat a vállalkozásokra vonatkoztatva.

Egyenlősdi – Miért nem működik a kommunizmus a cégekben sem?

Mi a cégben a „kommunizmus”? A fix fizetés.

Nézzük ebből a nézőpontból:

  • Ha a jól termelő embernek ugyanannyi fizetést adunk, mint a rosszul termelőnek, akkor a jól dolgozó előbb utóbb már nem akar annyira jól dolgozni, vagy elmegy máshová, ahol jobban megbecsülik.
  • Aki nem megfelelő teljesítményt nyújt, esze ágában sincs jobban dolgozni, ha úgyis megkapja azt a fizetést, mint az, aki belead apait-anyait.
  • Ha csak ugyanazt a pénzt osztjuk szét fizetésként egy ösztönzési rendszerrel, mint amit fix fizetésként adtunk, már ettől megszűnik az egyenlősdi és igazságosabbá válik a fizetési rendszerünk.

Továbbá:

  • Bármilyen ösztönzési rendszer jobb, mint a semmilyen ösztönzési rendszer.
  • Ha csak óradíjas fizetést alkalmazunk, akkor az emberek jelentős része arra törekszik, hogy minél több időbe kerüljön azt a munkát elvégezni.
  • Az igazságtalan és nem motiváló fizetési rendszer vonzza és megtartja a lógósokat, felzaklatja és eltávolítja a jól dolgozókat.
  • A jól működő fizetési – ösztönzési rendszer felpörgeti és motiválja a jól termelő embereket és taszítja a lógósokat.
  • Egy jó motivációs rendszerrel működő cégben több értéket állít elő a csapat, így több jut nekik is és a tulajdonosnak is! 

Javaslom, hogy ennek alapján tegyél figyelmet a cégetekben a teljesítmények mérésére és a munkatársak elismerésére.

Így nem lesz kommunizmus a cégetekben!

 

 

►►►►

Ingyenesen letölthetsz egy vállalkozóknak szóló esettanulmány gyűjteményt, számtalan hasznos tanulsággal fűszerezve: Klikk!

Ha szeretnéd a vállalkozásod teljesítményét megnövelni, vagy bármilyen céges kérdés merül fel benned, akkor írj egy emailt a következő címre: gabor.mako@goodwillgroup.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://goodwillgroup.blog.hu/api/trackback/id/tr2012661315

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása