Goodwill Group

Goodwill Group

A vezetésre születni kell?

2020. március 25. - Makó Gábor

Gyakran hallani azt a világban, hogy valaki igazi őstehetség, született zseni. Puskás Ferenc vagy napjaink sztárja, Lionel Messi a fociban, Schumacher a Forma 1-ben, vagy sorolhatnánk számtalan színészt, művészt, feltalálót, fizikust, stb.

Kérdés: Vajon jó vezetőnek is csak születni lehet? Van valami X-faktor, amitől valaki kiváló vezetővé válik az első perctől kezdve, van, akinek pedig ez soha nem adatik meg?

Válasz: Nem! Én nem így látom. És körülbelül 20 éve figyelve a vállalkozások első számú vagy beosztott vezetőit, igazolni is látom az állításomat.

meeting-cyp-2.jpg

A vezetés remekül tanulható és fejleszthető dolog!

Egy kiváló partnercégünk tulajdonos ügyvezetőjének – mindamellett, hogy a szervezetfejlesztési program elvárásait megfogalmaztuk, más kívánsága is volt: Együtt dolgozik a feleségével a cégben, mint ahogy a mai magyar vállalkozásokban nagyon sokszor így van. A párkapcsolatuk teljesen rendben, a feleség egy nagyon szerethető, a munkájában is nagyon precíz ember.

Viszont ami a problémát jelentette:

A hölgy nem érezte magát soha vezetőnek, ez a szerep nagyon távol állt tőle. Ezért az adminisztratív területek (iroda, pénzügy, hatósági jelentések, stb.) teljes összefogása nehezen ment neki és inkább túlvállalta magát rendszeresen, minthogy delegálná és elvégeztetné a feladatokat. Ez nem tett jót neki, a gyerekekre is nehezebb volt időt szakítani, és valljuk be: a cégnek sem jó. A család tulajdonában levő cégben felelősségvállalóan dolgozott, de nem szerette ezt a munkát.

Amit tettünk:

A szervezetfejlesztési program után (megjegyzés: Ami szintén sikeresen zárult…) egy vezetői kompetencianövelési programba kezdtünk.

Ebben több vezető is részt vett, de kiemelt hangsúllyal dolgoztunk együtt a kulcsterületekért felelős feleséggel.

Nagyon pontosan tisztáztunk kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy ki is a vezető, milyen tevékenységei vannak, hogyan tud irányítása alatt tartani jónéhány embert. És végső soron: Hogyan tudja úgy elvégeztetni a munkát, hogy se ő ne szakadjon meg, se az emberek ne sérüljenek, de valóban termelő, pörgős, hatékony működés legyen.

És a tudás átadása nem elméletben, hanem bent a cégben, kőkeményen a gyakorlatban bevezetett, elvégzett vezetői feladatokkal történt. Nem kellenek oda szituációs gyakorlatok, ahol a gyakorlásra adott maga a cég és a saját munkaterület.

Eredmény:

A tulajdonos szerint volt egy remek felesége eddig is. Most pedig lett egy remek vezetője is a cégben.

Néhány hónap alatt a hölgy valódi vezető lett. Nagyon jó kontrollal fogja össze azóta is a rábízott embereket. Új munkatársakat sikeresen épített be a csapatba. És élvezi a munkát, sok sikerélménye van! Ez pedig nem is pénzzel mérhető eredmény….

Tanulságok – javaslatok:

  • Ha gond van a cég egy területén, ott általában a hiányos, nem kellő tudással rendelkező vezetőség nem tud valamit kezelni. („Mindig a fejétől bűzlik a hal….”) Mert ha tudná, nem lenne ott probléma.

  • A vezetés tanulható! Tehát ha tanulható, akkor érdemes tanulni! Lehet, hogy valakinek kiváló adottságai vannak hozzá. De neki is kell tanulnia, gyakorolni magát a vezetést! Puskásból sem lett volna a világ egyik leghíresebb játékosa, ha csak tehetsége lett volna, de nem tanulta és gyakorolta volna pl. a legendás szabadrúgását sok-sok ezer alkalommal.

  • Ne mindent akarjunk egyszerre megváltoztatni. Mindig fogjunk egy vezetői tevékenységet, amit fel akarunk erősíteni és azzal foglalkozzunk. Pl. a meetingek tartásával. Vagy a delegálással és kontrollal. Vagy a saját időgazdálkodásunkkal. Stb…

És ahogy erősödünk egy-egy vezetői területen, úgy válhatunk egyre hatékonyabb vezetővé és követendő példává a munkatársak szemében! 

Jó gyakorlást!

A bejegyzés trackback címe:

https://goodwillgroup.blog.hu/api/trackback/id/tr10015516644

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása